Zalety wyboru szarości jako dominującego koloru w nowoczesnej kuchni

Szary to neutralny kolor. Doskonale pasuje on do niemalże wszystkich innych barw. Umożliwia stworzenie nie tylko spokojnych, ale również dynamicznych wnętrz. Jest elastyczny i pozwala na dostosowanie kuchni do zmieniających się trendów w designie – bez konieczności przeprowadzania gruntownych remontów.

Trzeba koniecznie wspomnieć o tym, że szary doskonale maskuje drobne zabrudzenia i ślady użytkowania. To szczególne istotne w przestrzeniach wymagających czystości. Przykładowo grafitowe powierzchnie (matowe i błyszczące) są m.in. niepodatne na pokazywanie się odcisków palów i plam wody. Z tego powodu uznaje się je za praktyczny wybór dla rodzin z dziećmi.

Szarość w kuchni wpływa na percepcję przestrzeni – dodaje elegancji i głębi. Podkreśla subtelną nowoczesność i wyrafinowanie Pozwala ponadto na eksperymentowanie z wizualnymi efektami, a to ułatwia tworzenie unikalnych i personalizowanych designów. Na sam koniec należy zaznaczyć, że szary ożywia przestrzeń bez ryzyka przytłoczenia pomieszczenia dominującym kolorem.

Połączenie materiałów i faktur – szarość w różnych odsłonach (wpływ na design)

Szara kuchnia to nie tylko ściany pomalowane na szaro – kolor ten można dodać poprzez zastosowanie odpowiednich mebli oraz akcesoriów i dodatków. To barwa o wielu obliczach:

  • od srebrzystych tonów;

  • przez grafitowe odcienie;

  • aż po niemalże czerń.

Warto to zobrazować, ciemne i matowe wykończenia na szafkach kuchennych będą prezentować się dobrze w otoczeniu błyszczących i jasnych płytek ceramicznych na ścianach. Stworzy do subtelny kontrast, który ożywi przestrzeń.

Można zdecydować się także np. na zastosowanie naturalnych materiałów (m.in. drewna i kamienia) z nowoczesnym metalem i szkłem – wprowadzi to do kuchni przytulną i niebanalną atmosferę. Natomiast betonowe blaty można połączyć z lakierowanymi frontami szafek w celu uzyskania wrażenia nowoczesności.

Zastosowanie różnych odcieni na wielu powierzchniach ułatwia uzyskanie subtelnych przejść kolorystycznych. Wykorzystanie takiego rozwiązania zalecają wszyscy zawodowi projektanci – czasami powinno się posłuchać ekspertów i zaufać im w celu uniknięcia dominującej monotonności we wnętrzu.

Odważni mogą sięgnąć po metaliczne akcenty, które dodają blasku i świetnie odbijają promienie słoneczne. Ten pomysł sprawdzi się przede wszystkim w przestronnych kuchniach, w których znajduje się duże okno. Lepiej unikać tego jednak w małych pomieszczeniach, ponieważ mogą stać się one zbyt sterylne i surowe.

Eleganckie i modne elementy dekoracyjne ożywiające szarą kuchnię

W jaki sposób ożywić szarą kuchnię? To proste, wystarczy zdecydować się na użycie:

  • wazonów z jaskrawymi kwiatami;

  • kolorowych obrazów i plakatów na ścianach;

  • barwnych krzeseł lub poduszek na siedziska;

  • tekstyliów kuchennych (np. dywaników, ręczników i zasłon).

Wszystkie te elementy dodają energii i świeżości. Można wymieniać je zgodnie z sezonem lub aktualnymi preferencjami i nie są drogie.

Drewniane akcesoria, m.in. deski do krojenia i pojemniki na przyprawy na blacie kuchennym, zapewniają dodatkowe ciepło w odbiorze, a nawet wprowadzają element życia i natury. Należy jednak pamiętać o tym, że są trudne do czyszczenia. To dlatego, że kurz i wilgoć poniekąd w nie wsiąka, a kuchnia to miejsce, w którym często wydziela się para wodna podczas gotowania.

Designerskie oświetlenie jako klucz do sukcesu w szarej przestrzeni

Jak zaaranżować kuchnię w stylu designerskim? Trzeba zdecydować się na wykorzystanie odpowiedniego oświetlenia! Ma być to centralny punkt dekoracyjny, który nada przestrzeni indywidualnego stylu. W tym celu należy rozważyć użycie listw LED pod szafkami i kierunkowych reflektorów (tworzą efektowne gry świetlne i refleksy).

Ciepłe światło będzie łagodzić surowość szarego, a chłodne wręcz odwrotnie – będzie ją podkreślać. Doświadczeni projektanci zalecają, aby zdecydować się na użycie zmiennego oświetlenia, które da się regulować za pomocą pilota lub apki w telefonie.

Kontrastowe akcenty kolorystyczne odpowiednie dla szarej kuchni – czy nada się również m.in. drewno?

Czy do szarej kuchni nada się drewno? Tak! W ten sposób wprowadza się element organiczny, a jest dostępne w różnych kolorach. Stanowi idealne dopełnieni chłodnej elegancji szarości. Zapewnia doskonałe rezultaty w połączeniu z barwnym szkłem i ceramicznymi płytkami. Można zdecydować się także na użycie drewnianych dekorów ściennych.

Opisowy przykład inspirującej aranżacji wnętrza szarej kuchni

Dobrym wyborem będą matowe szafki w głębokim odcieniu grafitu, które stanowią tło dla naturalnych drewnianych blatów. Centralny punkt przestrzeni ma pełnić wyspa kuchenna, oświetlona lampami wiszącymi, których miedziane wykończenie wprowadzi luksusowy akcent.

Kontrastowe dodatki, czyli zielone rośliny doniczkowe i barwne ozdoby ceramiczne, nadadzą kompozycji dynamiki. Całość dopełnią otwarte półki z drewna jasnego dębu, na których umieszczona zostanie elegancka zastawa i ulubione książki kucharskie.

 

Taka szara kuchnia będzie cechować się osobistym charakterem i zachęci do spędzania czasu w niej – na pewno nie będzie nudna!

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem