Klimatyzator – jednostki zewnętrzne i wewnętrzne

Klimatyzacja to nieodłączny element wyposażenia wielu współczesnych domów i biur. Zapewnia ona komfortowe warunki termiczne, zwłaszcza w upalne dni. Kluczowym składnikiem każdego systemu chłodzącego jest klimatyzator – urządzenie składające się standardowo z dwóch głównych jednostek: zewnętrznej i wewnętrznej.

Jednostka zewnętrzna (skraplacz)

Pełni funkcję sprężarki. Odpowiada za właściwe krążenie czynnika chłodniczego pomiędzy warstwą zewnętrzną i wewnętrzną. Umieszcza się ją poza budynkiem (o ile jest do tego odpowiednio przystosowany).

Jednostka wewnętrzna (parownik)

Ogrzewa lub chłodzi powietrze, a następnie rozprowadza je po całym pomieszczeniu.

Klimatyzacja w domu – prawidłowe użytkowanie

Prawidłowe użytkowanie klimatyzacji to nie tylko oszczędność energii, ale również troska o środowisko i własny portfel. Świadomość metod poprawnego korzystania przyczynia się do tworzenia efektywnego, komfortowego i ekologicznego otoczenia w domu.

Użytkownicy klimatyzacji powinni:

 • wykorzystywać odpowiednie ustawienia temperatury;

 • zadbać o poprawną izolację i szczelność mieszkania;

 • regularnie konserwować urządzenia;

 • rozważyć wykorzystanie technologii inwerterowej;

 • umieścić prawidłowo jednostkę zewnętrzną (w miejscu zacienionym i dobrze wentylowanym);

 • wykorzystać inteligentnie programowanie czasowe.

Zaleca się, aby utrzymywać temperaturę na poziomie około 25°C latem i 20-22°C zimą. Każdy stopień różnicy wpływa na zużycie energii, dlatego warto unikać skrajnych ustawień.

Dobra izolacja pomaga zatrzymać chłód latem i ciepło zimą. Redukuje to obciążenie systemu klimatyzacji – efektywność urządzenia podniesie m.in. regularna konserwacja okien i drzwi (tyczy się to zwłaszcza starych bloków).

Klimatyzatory z technologią inwerterową dostosowują swoją moc do aktualnych potrzeb. Chociaż są droższe, to przynoszą oszczędności w dłuższej perspektywie. Jest to możliwe, ponieważ utrzymują stabilną temperaturę bez nagłych skoków zużycia energii.

Ustawienie zbyt niskiej temperatury i inne popularne błędy

Jednym z częstych błędów jest utrzymywanie zbyt niskiej temperatury w pomieszczeniu. Takie działanie prowadzi do szybszego zużycia maszyny, a w skrajnych przypadkach... pogorszenia stanu ogólnego zdrowia u wszystkich domowników – zwłaszcza w przypadku, w którym nawiew skierowano np. na łóżka lub inne miejsca tego typu (m.in. kanapa w salonie). Nieprawidłowe ustawienie nawiewów prowadzi ponadto do nierównomiernego rozprowadzania chłodzonego powietrza.

Inne potknięcia to:

 • brak regularnej konserwacji;

 • niewłaściwa lokalizacja jednostki zewnętrznej;

 • pozostawianie otwartych okien i drzwi;

 • wykorzystanie trybu „ON” zamiast „AUTO”;

 • niestosowanie rolet przeciwsłonecznych.

Warto wspomnieć również o klimatyzatorach przenośnych (mobilnych). Niektórzy użytkownicy umieszczają je zbyt blisko ściany lub rolety – ten pozornie nieduży błąd ma istotne konsekwencje. Wentylator urządzenia, umiejscowiony tuż obok przeszkody, zaciąga niewystarczające ilości świeżego powietrza. Powoduje to niepotrzebne obciążenie dla systemu (skutkujące zmniejszoną wydajnością i zwiększonym poziomem hałasu).

Jak czyścić domową klimatyzację?

Regularne czyszczenie domowej klimatyzacji uznaje się za kluczowe dla utrzymania poprawnej jakości powietrza i uniknięcia kosztownych napraw w przyszłości. Jak zabrać się do wykonania tego zadania?

Przede wszystkim należy pamiętać o wyłączeniu zasilenia. Urządzenie trzeba odłączyć od gniazdka elektrycznego – w innym przypadku może stworzyć zagrożenie dla życia i bezpieczeństwa wszystkich domowników (woda przewodzi prąd). Następnie konieczne będzie:

 • czyszczenie filtrów powietrza;

 • oczyszczenie jednostki zewnętrznej i wewnętrznej;

 • usuwanie zanieczyszczenia z rur i wymiennika ciepła (zwłaszcza pleśni);

 • ocenienie poziomu czynnika chłodniczego;

 • wymienienie baterii w pilotach.

Uwaga! Niektóre filtry nie nadają się do wielokrotnego użytku, należy je po prostu wymieniać co kilka miesięcy. Szczegółowa informacja na ten temat znajduje się w instrukcji obsługi posiadanego klimatyzatora. W książeczce od producenta powinny znajdować się również porady dot. montażu, zalecanej częstotliwości przeglądów technicznych i tego, jak prawidłowo korzystać z klimatyzacji.

Co ile serwisować urządzenie?

Co pół roku, czyli przed rozpoczęciem sezonu letniego i zimowego. Zaleca się, aby szczegółowego przeglądu dokonywali profesjonaliści – zapewnią oni szczegółową ocenę wydajności, na którą będzie składać się sprawdzenie poziomu czynnika chłodniczego (łącznie z dolaniem go w razie potrzeby) i szczelności systemu oraz czyszczenie wszystkich elementów.

Usługa ta kosztuje od 100 do 300 zł (w zależności od miejscowości). Nie warto na tym oszczędzać! Nierzetelne firmy mogą wyrządzić więcej szkód niż pożytku.

 

Świadome i właściwe korzystanie z klimatyzacji przynosi mnóstwo korzyści – zarówno pod względem komfortu, jak i efektywności energetycznej.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem