Jak wyczyścić kanapę? Rodzaje często powstających plam i zabrudzeń

Chociaż kanapy jasnego koloru są niewątpliwie piękne i prezentują się nadzwyczaj znakomicie w każdym salonie, to czyszczenie ich bywa problematyczne. Sprawia to, że czasami wizja spędzenia kilku następnych godzin życia na usuwaniu z nich brudu jest na tyle nieprzyjemna, że domownicy rezygnują... z siadania na nich. Niestety, wygląd nie zawsze idzie w parze z funkcjonalnością – gorsze przystosowanie do użytku codziennego nie powinno być jednak barierą powodującą, że mebel ten zacznie pełnić w domu funkcję wyłącznie ozdobną!

Nawet budzące grozę plamy na skutek rozlania czerwonego wina i zabrudzenia spowodowane tłustymi, chrupiącymi przekąskami nie są tak straszne wtedy, gdy wiadomo, w jaki sposób szybko i skutecznie się ich pozbyć. Zapoznanie się zawczasu z listą popularnych zanieczyszczeń i metodą na ich usunięcie pozwala na korzystanie z każdej kanapy bez zbędnego stresu.

Plamy po winie (i innych alkoholach)

Należą do jednych z bardziej uciążliwych; jak sobie z nimi poradzić? Plamę należy posypać solą kuchenną, a następnie pozostawić ją tam na kilka minut. Wyciągnie ona z napoju wodę, a nawet trochę barwnika – to kluczowe, ponieważ nie można dopuścić do tego, aby wino wsiąknęło głębiej w strukturę materiału. Następnie zabrudzony materiał należy skropić rozcieńczoną wodą utlenioną (lub octem), a potem przecierać zanurzoną wcześniej w lodowatej wodzie szmatką.

Jeżeli istnieje taka możliwość, to materiał powierzchniowy warto ściągnąć, a następnie wrzucić do pralki i ustawić program wykorzystujący szybkie wirowanie i wodę o temperaturze maksymalnie 30°C.

Plamy po napojach o intensywnych barwach

Plamy po sokach, kawie i herbatach (zwłaszcza czarnej) potrafią przyprawić o gęsią skórkę. Jak się ich pozbyć? Kolejny raz pomocna okaże się ściereczka i zimna woda – na początek należy zebrać nią nadmiar rozlanych płynów. Następnie zanurzać co chwilę ściereczkę w świeżej wodzie (zaleca się jej wymianę już nawet po kilku płukaniach szmatki), a potem przecierać delikatnie ubrudzony obszar; zbyt mocne pocieranie utrwali przebarwienie.

Jeżeli będzie to niewystarczające, to konieczne będzie dodanie do wody odrobiny delikatnego detergentu – proszku przeznaczonego do brania tkanin jasnych. Zwiększy to szansę na osiągnięcie sukcesu. 

Tłuszcz

Chociaż jedzenie powinno być spożywane w przeznaczonej do tego jadalni, to w rzeczywistości zdarza się, że je się je na kanapie. Co zrobić wtedy, gdy odrobina tłuszczu znajdzie się na meblu? Na początek nie panikować, za to udać się do kuchni po mąkę ziemniaczaną i obsypać nią obficie zanieczyszczone miejsce; brud w nią wsiąknie. Następnie znaleźć czystą szczotkę i spróbować pozbyć się plamy na sucho, bez użycia wody (ona i tak sama w sobie nie rozpuszcza tłuszczu).

Jeżeli jednak okaże się, że plama jest niezwykle uporczywa, to należy przejść do kolejnego kroku: sporządzić mieszaninę składającą się z wody oraz płynu do mycia naczyń lub... alkoholu; a potem zanurzać w niej szczoteczkę i szorować nią aż do skutku. Przed tym warto przeprowadzić próbę w miejscu niewidocznym dla innych – alkohol i środki barwiące zawarte w płynie mogą pogorszyć sprawę, więc można uznać to za rozwiązanie do skorzystania wyłącznie w ostateczności.

Ślady po trawie

Zabrudzenia po trawie lub błocie na kanapie są zaliczane do rzadkości, ale się zdarzają. Do pozbycia się ich należy użyć kwasku cytrynowego lub soku z cytryny – zmieszane z zimną wodą powinny wywabić skutecznie plamę (pod warunkiem że jest jeszcze świeża). Alternatywna metoda przewiduje użycie lakieru do włosów, wystarczy popsikać nim brud, a następnie spróbować usunąć go szczotką lub ścierką na sucho.

Zwierzęce lub dziecięce wymiociny

Wymiociny są niezwykle groźne – nie tylko wgryzają się w strukturę materiału (ze względu na soki żołądkowe), ale także pozostawiają nieprzyjemny zapach. Aby je usunąć, należy wymieszać wodę z octem, a następnie zanurzyć w niej ściereczkę z delikatnej tkaniny i wycierać kanapę powolnymi, pojedynczymi ruchami (kontrolując przy tym nacisk dłoni).

Domowe sposoby na czyszczenie kanapy – przydatny będzie odkurzacz!

Do domowego czyszczenia kanapy użyć można także odkurzacza; zwłaszcza wtedy, gdy posiada opcję czyszczenia na wilgotno. To dobry sposób, który pomoże ułatwić pozbywanie się nie tylko sierści zwierzęcej i kurzu, ale także okruszków jedzenia i włosów. 

Podczas odkurzania należy upewnić się, że końcówka czyszcząca dotyka materiału jedynie powierzchownie, a w niektórych przypadkach – wcale (ma być zawieszona kilka mm nad kanapą, w powietrzu). 

Czyszczenie mebli tapicerowanych i welurowych – na co uważać?

Meble tapicerowane i welurowe są bardzo delikatne w dotyku. Ich wadę stanowi fakt, że zdają się przyciągać i pochłaniać wgłąb każdy rodzaj brudu. Z tego względu, przed myciem ich z użyciem wody, należy je odkurzyć. Powodem takiego zalecenia jest to, że w innym przypadku zabrudzenie, w połączeniu z wilgocią, zacznie powodować przyleganie do siebie poszczególnych włókien – te po wyschnięciu zaczną się kruszyć. Wygląda to nieestetycznie, a łatwo tego uniknąć.

 

Domowe sposoby bywają skuteczne, ale wcale takimi nie muszą być. Warto sięgnąć po nie na samym początku, ale jeżeli nie dają upragnionego rezultatu, to nie pozostaje nic innego, jak udać się do sklepu po specjalistyczne środki czyszczące.

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem