Okna, rówież dachowe, wymagają regularnych przeglądów. Nie jest to trudne, dlatego przegląd okien możemy wykonać samodzielnie. Podpowiadamy jak to zrobić.

Jak zrobić przegląd okien dachowych? fot.: Bagnato Architects

Oczyszczenie elementów okna

Początkiem wszelkich prac konserwacyjnych powinno być oczyszczenie elementów okna. Bardzo ważne na tym etapie jest bliższe przyjrzenie się uszczelkom. Sprawdźmy więc, czy ich wygląd nie budzi naszej wątpliwości, czy:

  • nie wdarła się pleśń
  • brud jest możliwy do usunięcia
  • nie są one zdeformowane

Czym umyć uszczelki w oknie? Najlepiej używając wody z nieżrącymdetergentem? Podobne rozwiązanie równie dobrze sprawdzi się przy odświeżaniu samych szyb. Tutaj jednak warto najpierw potraktować je zwykłą wodą, a dopiero później zastosować środek myjący (niezawierający silikonu i cząsteczek abrazyjnych).

Aby wyczyścić zewnętrzną powierzchnię, należy obrócić skrzydło o 180 stopni, a następnie wsunąć zasuwkę w gniazdo umieszczone w dolnej części ościeżnicy (model obrotowy) lub umieścić trzpienie skrzydła w gniazdach ościeżnicy (model uchylno-przesuwny). Dla uzyskania najlepszego efektu, warto używać specjalnej ściereczki z mikrofibry, która nie pozostawi smug. 

Niektóre okna posiadają specjalne systemy samoczyszczące. Dzięki nim, pod wpływem deszczu, zanieczyszczenia są usuwane odsłaniając tym samym lśniącą powierzchnię. Szyby i uszczelki to nie wszystko.

Należy również usunąć wszelkie liście, które zgromadziły się wokół kołnierza i oblachowania. Pozwoli to na prawidłowe odprowadzanie wody z dachu. A jeżeli mieszkamy w niedalekiej odległości od terenów zielonych, sprawdźmy, czy na naszych oknach nie zagościła żywica. Jeśli tak się stało, powinniśmy usunąć „nieproszonego gościa” specjalnym środkiem (np. terpentyną). Pamiętajmy także o przetarciu elementów, takich jak zawiasy i zamki. A czyste elementy czekają już tylko na konserwację.

Prace zabezpieczające

Jeżeli cała konstrukcja jest dokładnie oczyszczona, a jej szczelność sprawdzona (wystarczy zobaczyć, czy system prawidłowo się zamyka), należy zadbać o okucia okienne.

Wszystkie metalowe części powinny być potraktowane smarem  stałym - usprawni to ich działanie. Z kolei do uszczelek używajmy środków konserwujących, zawierających w swoim składzie glicerynę. Dzięki temu ochronimy je przed wilgocią i niepożądanym odkształcaniem się - radzi Marcin Demski z OKPOL. Co ważne, sami możemy zająć się również odświeżeniem wyglądu profili drewnianych. Wystarczy je nasmarować mleczkiem lub pastą do drewna. Pozwoli to zapobiec wnikaniu wilgoci do ich struktury. Taki gruntowny przegląd zapewni nam spokojną zimę, bez obaw o szczelność. A na wiosnę… kolejne porządki.

źródło: OKPOL

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem