Od czego zacząć adaptację poddasza?

W pierwszej kolejności trzeba zmierzyć poddasze. Jeśli między podłogą a sufitem (w tym przypadku dachów spadowych jego najwyższym punktem) jest 2,5 m przestrzeni, można starać się o pozwolenie na adaptację pomieszczenia.

 

Minimalna wysokość poddasza to główny wymóg urzędowy. Oprócz tego wnętrze warto sprawdzić ze względów praktycznych. W takim miejscu nie zawsze da się podłączyć media. Brak łazienki można jeszcze znieść, ale jeśli nie ma szans na podpięcie instalacji elektrycznej i grzewczej, jakakolwiek adaptacja do celów mieszkalnych mija się z celem.

Kiedy można wykonać adaptację poddasza bez formalności?

Osoby zainteresowane adaptacją poddasza ucieszy duża swoboda, jaką mają właściciele nieruchomości. Do większości najważniejszych prac nie trzeba niczego więcej jak zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania tego miejsca.

 

Dzięki temu bez żadnych dodatkowych formalności lokalny samorząd zezwoli na:

 

 • wymianę lub podłączenie prądu, ogrzewania i kanalizacji;

 • położenie nowego pokrycia dachu, ale tylko jeśli budynek stoi co najmniej 4 m od granicy działki;

 • zbudowanie schodów wewnętrznych;

 • ułożenie podłogi;

 • wymianę drzwi i okien, pod warunkiem że otwory ścienne zachowają dotychczasowe rozmiary;

 • podstawowe roboty takie jak malowanie ścian lub obłożenie ich kafelkami.

 

Wyjątek obowiązuje tylko osoby, które chcą zaadaptować poddasze użytkowane przez kilka rodzin. W takiej sytuacji od każdej z nich trzeba uzyskać pisemne pozwolenie na prace remontowe i dostarczyć je do urzędu wraz ze zgłoszeniem zmiany celu użytkowania pomieszczenia.

Kiedy do adaptacji poddasza potrzeba pozwolenia na budowę?

Jak widać, prace prowadzone wewnątrz nieruchomości nie wymagają zebrania zbyt wielu dokumentów. Sprawa wygląda inaczej, kiedy ma dojść do ingerencji w bryłę budynku. Pozwolenie na budowę będzie niezbędne w przypadku:

 

 • wymiany pokrycia dachowego obiektu stojącego w odległości mniejszej niż 4 m od krawędzi działki;

 • planu wymiany lub podłączenia instalacji gazowej;

 • zamiaru wykucia większych otworów okiennych lub odwrotnie – zmniejszenia ich.

 

Ustawowy limit 4 m od obrębu działki ma na celu uniknięcie sytuacji, w której prace remontowe doprowadzą do pogorszenia komfortu mieszkania sąsiadów. Innymi słowy, chodzi o to, aby dom nie rzucał cienia na kolejny. Kolejne obostrzenia wynikają z niebezpieczeństwa, jakie stanowi ewentualny wybuch gazu oraz źle przeprowadzona modyfikacja ścian budynku.

Dokumenty potrzebne do uzyskania pozwolenia na adaptację poddasza

Do otrzymania zgody na adaptację poddasza potrzeba szeregu dokumentów. Do siedziby lokalnego starostwa lub urzędu miasta na prawach powiatu należy przynieść:

 

 • oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością;

 • pismo potwierdzające zgodność przebudowy z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a jeśli gmina go nie stworzyła – decyzję o warunkach zabudowy;

 • 4 egzemplarze projektu budowy;

 • plan budowy, czyli opis techniczny z rysunkiem oraz ekspertyzą;

 • świadectwo przynależności do samorządu zawodowego osoby, która wykonała projekt.

Adaptacja poddasza a podatek od nieruchomości

Jeśli wszystko poszło zgodnie z zamiarami, pozostaje jeszcze tylko dostarczenie zgłoszenia do urzędu skarbowego. Fiskus powinien dowiedzieć się o adaptacji w ciągu 14 dni od zakończenia prac.

 

W przypadku poddasza o charakterze mieszkalnym naliczane będzie 100% podatku, a nie połowa, jak ma to miejsce, gdy służy ono do celów gospodarczych. Wysokość kwoty zależy jeszcze od tego, ile m² liczy pomieszczenie.

 

 

 

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem