Typ drzwi wewnętrznych – zwykłe, przesuwne i nie tylko

Tradycyjne drzwi składają się z ościeżnicy i zamontowanego do niej skrzydła z klamką. Najczęściej powstają one z drewna lub materiałów imitujących surowiec. Podczas otwierania skrzydło odchyla się w stronę któregoś z pomieszczeń. To przeważnie stosowane rozwiązanie, które jednak nie jest jedynym.

 

W pomieszczeniach o ograniczonym metrażu lub charakterystycznym stylu stosuje się inne rodzaje drzwi wewnętrznych. Jednym z nich są drzwi przesuwne. Mocuje się je do zlokalizowanej nad przejściem prowadnicy, a skrzydło odsuwa się na boki, przez co nie zajmuje ono przestrzeni w pokoju.

 

Ciekawą opcję na oszczędność miejsca stanowią także drzwi harmonijkowe. Składają się one z kilku pionowych elementów, które otwiera się, zsuwając je w jedną stronę w formę, jak sama nazwa wskazuje, harmonijki.

 

W niektórych pomieszczeniach sprawdzają się modele dwuskrzydłowe, które zwykle trafiają do przestronnych salonów, w których nie trzeba przejmować się oszczędnością miejsca.

 

Warto zwrócić także uwagę na drzwi ukryte, czyli takie, których ościeżnica znajduje się w ścianie. Gdy się na nie patrzy, widać tylko delikatny zarys konturu i klamkę. Skrzydła maluje się na taki sam kolor jak ścianę, przez co stają się one praktycznie niewidoczne. To idealne rozwiązanie do minimalistycznych wnętrz.

Czym się kierować podczas wybierania koloru skrzydeł?

Drzwi wewnętrzne powinny mieć kolor pasujący do reszty aranżacji. Źle dopasowane modele psują cały efekt i mocno zwracają na siebie uwagę. Jeśli chce się osiągnąć minimalistyczny charakter wnętrza, należy sięgnąć po skrzydła w takim samym odcieniu co ściany.

 

W nowoczesnych projektach najczęściej stawia się na drzwi ukryte w beżowym, białym lub szarym wydaniu.

 

Tańszym rozwiązaniem w jasnych pomieszczeniach są klasyczne drzwi skrzydłowe w białym kolorze. Biel pasuje do wielu odcieni ścian, nawet tych ciemnych. Szczególne dobrze to wygląda, jeśli meble w pokoju również mają taką barwę. Warto dopasowywać skrzydła do obecnych w pomieszczeniu półek, regałów, szaf czy łóżek, ponieważ wpływa to na spójność aranżacji.

 

Jasne kolory mogą optycznie powiększyć przestrzeń, podczas gdy ciemne dodają intymnego charakteru. Warto dopasować je zatem do przeznaczenia danego pomieszczenia. 

Wybór drzwi wewnętrznych a aranżacja wnętrza

Trzeba wziąć pod uwagę styl, w jakim urządza się dane wnętrze. Przykładowo do pomieszczeń w stylu loftowym czy industrialnym często pasują modele z czarnymi okuciami lub drewniane skrzydła przesuwne. Nie będą one zupełnie pasować do minimalistycznych pokojów, w których lepiej odnajdą się ukryte lub klasyczne drzwi w jasnym odcieniu.

 

W pomieszczeniach w eleganckim stylu, np. francuskim czy klasycznym, sprawdzą się dwuskrzydłowe warianty z ozdobnymi żłobieniami. We wnętrzach boho i rustykalnych można sięgnąć po modele w intensywniejszych kolorach np. butelkowej zieleni lub bordo.

 

Czasami świetnie wyglądają również przeszklenia, ale trzeba mieć na uwadze to, by nie naruszały prywatności osób przebywających w danym pomieszczeniu.

Drzwi – jaki materiał wybrać?

Standardowe drzwi do wnętrz wykonuje się z drewna. To materiał, który pasuje do wielu stylów i można mu nadać dowolny kolor. Osoby szukające tańszej alternatywy mogą sięgnąć po skrzydła ze sklejki pokrytej np. jednolitą okleiną w wybranym odcieniu. W nowoczesnych aranżacjach często spotyka się warianty w pełni wykonane ze szkła.

 

Drzwi przeszklone to rozwiązanie o charakterze dekoracyjnym, które przepięknie wygląda, ale nie chroni przed wzrokiem innych. Sprawdzi się w kuchni, salonie czy gabinecie, ale zdecydowanie nie nadaje się do łazienki czy sypialni. Czasami w łazienkach stosuje się stalowe modele z okrągłymi szybkami, które przypominają okna na statku. Ważne, aby dopasować materiał zarówno do charakteru projektu, jak i do własnego gustu. 

 

 

AKTUALNOŚCI budowlano-remontowe

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem